Генералниот директор Рамадани: Никој не можеше да предвиди толкав скок на цената на струјата на светските берзи

Пред неколку дена Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) соопшти дека за две фирми, снабдувачи со електрична енергија на македонскиот пазар, има покренато постапка за одземање на лиценцата за снабдување. Во прчината за оваа санкција беше наведено „недолично однесување“. Имено, снабдувачите не успеале навреме да за обезбедат толкаво количество струја,  колку што се обврзале со договорите. Неколку пати биле предупредени на време да ги обезбедат сите потребни количини електрична енергија за своите потрошувачи, но не го сториле тоа, за потоа МЕПСО да ги надополни од резервите што ги користи во исклучителни случаи.

РКЕ соопшти дека неколку компании се обиделе на  потрошувачите, наместо по договорената, струјата да им ја продадат по повисока цена, што е спротивно на правилата. РКЕ соопшти дека стотина фирми се пожалиле на проблеми со снабдувачите.

За овој проблем, Анторис мислење побара од генералниот директор на МЕПСО (единствениот систем за пренос на електрична енергија во земјава) м-р Куштрим Рамадани.

  • Што се случи со снабдувачите за кои Регулаторната комисија за енергетика покрена постапка за одземање на лиценците за снабдување?

– Снабдувачите не се толку виновни во оваа „несекојдневна“ ситуација што му ја донесе епидемијата на целиот свет. Вистина е дека цената на струјата на светските берзи урива рекорди. Никој, па и снабдувачите не очекуваше дека толку ќе скокне цената на електричната енергија на берзите. Тие склучувале договори со потрошувачите (со помалите потрошувачи што се на слободниот пазар) по цена од 50-60 евра за мегават час, а ја купиле за, да речеме по 45 евра. Одеднаш цената на берзата поскапува за три пати. Сега тие се принудени од трговците да купуваат по цена од 150 евра, а мораат да им продаваат на потрошувачите по договорената цена! Значи  снабдувачите, и без санкциите на РКЕ, поради новосоздадените услови на пазарот, можеме да речеме дека се уништени.

Регулаторната комисија постапува според законските одредби, така мора да реагира, но причините за незадоволување на потребите на потрошувачите од страна на снабдувачите се објективни. Во цела Европа има голем скок и на цената на струјата. Оваа ситуација може да се спореди со финансиската криза од 2008 година. Пак ќе речам дека оваа ситуација никој не можеше да ја предвиди. Никој не очекуваше дека пандемијата толку долго ќе трае и дека ќе направи толкави штети насекаде во светот.

  • Сепак со таа мерка на РКЕ за санкционираните снабдувачи се „лепи“ една негативна етикета, што можеби не е објективна?

– Да тие исти фирми со години функционирале. Не траба да се сфати дека некој намерно правел „нешто“, бидејќи никој паметен не би работел „во корист на сопствената штета“.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...