PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Генералното собрание на ОН ја суспендира Русија од Советот за човекови права

Apr 7, 2022

[ad_1]

Фото: Твитер/ОН
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Деведесет и три земји денеска гласаа за суспендирање на Русија од Советот за човекови права на ОН поради обвинувањата за злосторства во киевското предградие Буча и други места во Украина.

Единствениот друг актуелен член на Советот за човекови права на кој му беше суспендирано членството беше Либија во 2011 година, кога силите лојални на Моамер Гадафи насилно ги разбија антивладините демонстранти.

Дваесет и четири земји гласаа против нејзиното суспендирање од Советот, додека 58 нации беа воздржани. Потребно беше двотретинско мнозинство. Воздржаните не се броеја.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ