Германија очекува илјадници мигранти да дојдат преку Белорусија


Германската сојузна покраина Бранденбург, која се граничи со Полска во својот источен дел, очекува дополнителни неколку илјади мигранти илегално да влезат во Германија преку Белорусија и Полска во наредните месеци, е соопштено денеска во Потсдам.

„Мораме да сметаме на фактот дека мигрантите, кои се веќе во Полска, Литванија и во Летонија, ќе се обидат да стигнат до Германија“, рече министерот за внатрешни работи на Бранденбург, Михаел Штубген, говорејќи пред комисијата за внатрешни работи во локалниот парламент во Потсдам.

Штубген истакна дека многу мигранти од Ирак, Сирија и од Иран сѐ уште доаѓаат во Белорусија, но истакна дека не е познат точниот број на мигранти на пат кон Германија.

Тој рече дека бројот на мигранти што се обидуваат да ја преминат полско-германската граница сѐ уште е многу далеку од ситуацијата со која се соочи Германија за време на мигрантската криза во 2015/2016 година. Штубген ги отфрли барањата на некои сојузни покраини, како Саксонија, која граничи и со Полска, која бара воведување привремена контрола на оваа шенген-граница.

Претседателот на полицискиот синдикат, Андреас Роскопф, смета дека бројот на илегални гранични премини, кој во последните денови изнесува меѓу 120 и 280 дневно, сѐ уште не го оправдува затворањето на границите.

Хеико Тегац од германскиот полициски синдикат, сепак, е на мислење дека треба да се воведат гранични контроли пред ситуацијата да излезе од контрола.

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, го отфрли воведувањето гранични контроли и повика на зголемена соработка и помош на полските граничари во чувањето на полско-германската граница.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...