Германија се подготвува да испорача воени возила на Украина

Русинот Миралем Единсон и Украинката Олха Шеико ја напуштија Москва по почетокот на војната во Украина и најдоа засолниште во БиХ.

Тие се запознале пред една година, а се венчале само неколку дена пред почетокот на војната во Украина.

Набрзо се преселиле во Москва, каде ги поминале првите денови од бракот се до почетокот на војната кога без многу размислување се одлучиле да избегаат.

„Примив повик од мајка ми и брат ми рано наутро, брат ми ми кажа дека ги разбудиле звуци на гранати“, вака Олха ја започнала својата приказна.

Семејството на Олха набрзо почнало да се подготвува да ја напушти Украина, а потоа младиот брачен пар без многу размислување решил да се пресели.

Брзо ги спакуваа најпотребните работи и се упатија во еден правец.

Велат дека патувањето со автомобил низ неколку земји од Москва до БиХ било многу тешко, особено затоа што имале автомобил со руски регистарски таблички.

„На пат кон Сараево застанавме. „Луѓето таму беа збунети, бидејќи сфатија дека сум Русин, додека на мојот автомобил беа залепени украински знамиња“, рече Миралем.

Тие беа изненадени од гостопримството во БиХ. Таква топлина и љубов, како што велат и самите не почувствувале во ниту една друга земја. Луѓето застануваа и не гушкаа на улица.

Миралем и Олха привремено заработуваат работејќи онлајн. Како што велат не планираат да останат во БиХ, Олха сака да ги продолжи студиите по психологија, додека нејзиниот сопруг планира да се посвети на поранешната професија како музичар и тонски инженер.

За Радио телевизија на БиХ, Олха изјавила дека нејзините родители и ја пренеле љубовта кон верските обичаи, а покрај тоа што не биле собрани како семејство, Велигден го дочекале спремно и со голема радост.

Како што кажа и самата, иако нема да има семејна топлина и комплетно искуство, сепак подготвија колачи и бојадисаа јајца.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...