PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Германија се подготвува за посетата на кралот Чарлс

Mar 29, 2023

Берлин денеска ќе го пречека британскиот крал Чарлс Трети со највисоки почести заедно со неговата сопруга Камила, што ќе биде нивна прва посета во странство откако кралот дојде на тронот.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

 

 

Кралската двојка требаше да ја посети Франција пред Германија, но посетата беше откажана поради немирите поврзани со протестите против пензиските реформи во таа земја.

 

 

Монархот и сопругата треба да слетаат на аеродромот во Берлин во раните попладневни часови.

Полициските сили во голем број ќе бидат присутни во Берлин, каде Чарлс и Камила ќе престојуваат два дена, од каде во петок ќе се упатат кон Хамбург, последната етапа од нивната посета.

Ќе бидат мобилизирани дури 1.100 полицајци, а ќе дојде и засилување од други федерални земји. Неколку главни сообраќајници во центарот на градот ќе бидат затворени.

„Кралската двојка изрази желба директно да разговара со жителите на Берлин“, што не им ја олеснува задачата на безбедносните сили, изјави директорот на полицијата Томас Дрехслер за германските медиуми.

Во текот на попладневните часови, љубопитните ќе можат одблиску да ги видат кралот и неговата сопруга на Бранденбуршката порта, во срцето на Берлин, каде што ќе бидат примени од претседателот Франк-Валтер Штајнмаер и неговата сопруга. На тој споменик, кој е симбол на градот, но и симбол на неговата поделба во текот на три децении, првпат ќе биде пречекан висок гостин со воени почести.

Кралот потоа ќе замине во претседателската палата, каде ќе се одржи свечен прием, кој воедно ќе биде можност да се истакне важноста на пријателството меѓу двете земји.

Утре е предвидено кралот да разговара со канцеларот Олаф Шолц, да прошета низ пазарот во друштво на градоначалникот, да одржи говор во германскиот парламент и да се сретне со украинските бегалци.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ