Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во ненадејна посета на Буча


Договорот за предложеното ембарго на Европската унија за руската нафта, што е блокирано од Унгарија, може да се постигне „во рок од една недела“, изјави денеска францускиот државен секретар за европски прашања Клемент Бон.

„Мислам дека можеме да постигнеме договор во текот на неделата, работиме напорно на тоа. Дефинитивно е прашање на денови“, изјави Бон за ЛЦИ.

Тој изрази уверување дека „ќе има шести пакет европски санкции“ против Русија.

Бон остварил телефонски разговори со европските лидери, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Фон дер Лаен синоќа оцени дека е постигнат напредок во разговорите со Унгарија во врска со предложената забрана на Европската унија за увоз на руска нафта, но дека треба повеќе да се работи.

Будимпешта го блокираше планот на ЕУ за воведување ембарго на увозот на руска нафта.

ЕУ се соочува со одредено противење од неколку земји-членки кои во голема мера се потпираат на руската енергија, вклучително и Унгарија, поради шестиот пакет санкции кон Русија.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...