PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Германското оружје пристигна во Украина

Mar 26, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Амбасадорот на Руската Федерација во Париз, Алексеј Мешков, денеска бил повикан на разговор во Министерството за надворешни работи по објавувањето на карикатури на твитер налогот на амбасадата, за кои француската дипломатија вели дека се неприфатливи.

„Овие објави се неприфатливи. Ова денеска јасно му го кажавме на рускиот амбасадор Алексеј Мешков“, соопшти француското Министерство за надворешни работи во време на криза меѓу Русија и Западот поради руската инвазија на Украина.

На една од карикатурите се претставени Европејците како на колена го лижат задникот на чичко Сем со текст: „Таква е европската солидарност“.

На втората карикатура, Европа е прикажана како пациент на болнички кревет над кој нејзините мачители, САД и Европската унија, внесуваат супстанци како што се „неонацизам“, „русофобија“ и „Ковид-19“.

„Се обидуваме да одржиме соодветен дијалог со Русија, но таквите дејства се целосно несоодветни“, соопшти француското МНР.

Руската амбасада потврди за „Франс прес“ дека содржината објавена на „Твитер“ била предмет на дискусија меѓу другите теми.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ