Ги уништивме воздухопловните бази

Руското министерство за одбрана соопшти дека ја уништило воената инфраструктура во украинските воздушни бази и ја осакатило воздушната одбрана на Украина, пренесоа руските новински агенции, а Украина објави дека е под постојани сајбер-напади од Русија.

„Противвоздушната одбрана на украинските вооружени сили е потисната“, ја цитира агенцијата Интерфакс изјавата на министерството. Воената инфраструктура на воздушните бази на украинските вооружени сили е оневозможена.

Руското министерство ги демантираше информациите дека еден од нивните авиони бил соборен над Украина.

„Информациите во странските медиуми за наводното соборување на рускиот авион не се точни.“

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...