Гол од половина и драма која се решаваше на пенали: Арсенал елиминиран од Лига Европа!Стани YouTuber! Пријави се, ова е твојот ден!↓↓↓


Арсенал и Спортинг вечерва беа единствените две екипи кои играа продолженија и пенали, а по кои се радуваа фудбалерите на

Можеби Арсенал беше фаворит, но Спортинг одигра одличен натпревар и беше сериозна закана за „топџиите“. Рано стигна тимот на Артета до водство, се играше 20-тата минута Гранит Џака ја погоди мрежата на португалскиот тим.

Таа предност на англискиот тим беше актуелна се до 62-та минута кога го видовме најубавиот гол сезонава во Лигата на Европа. Педро Гонсалвеш со одличен удар од половина терен го совлада Рамсдајл за 1:1. До крајот свои шанси имаа и двата тима, меѓутоа резултатот не се промени.

Во финишот од продолженија, во 118-та минута втор жолт картон и исклучување заработи Угарте, Арсенал сепак немаше време да ја искористи таа ситуација, па се изведуваа пенали.

Трагичар во пенал серијата беше Габриел Мартинели кој не реализираше во петтата серија, додека сите изведувачи на Спортинг беа прецизни!

Во останатите натпревари Ројал Унион го елиминираше Унион Берлин со победа од 3:0, претходно во Германија резултатот беше 3:3, Рома на Мурињо одигра 0:0 со Сосиедад и со победата од првиот дуел 2:0 продолжи во четвртфиналето, Леверкузен победата од 4:0 во првиот натпревар со Ференцварош вечерва ја потврди со уште еден триумф од 2:0.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...