Голем пожар на стариот АБХ полигон во Криволак- се бара хеликоптер поради непристапен терен

Голем пожар на воениот полигон Криволак, во општина Неготино, беснее од ноќеска, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

– Стапено е во контакт со воениот полигон и добивме известување дека е појавен пожар на стариот полигон на непристапен терен. Точното време на појавување не е познато, се смета дека е најверојато во ноќните часови. За пожарот известени биле надредените во АРМ и е побарано интервенција со хелихоптер и заради непристапниот терен и зашто е од поголем обем. Засега нема интервенција затоа што не можат да пристапат до теренот информираат од ЦУК.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...