Големи компании ќе плаќаат руски гас со рубли!


Некои од најголемите европски увозници на гас се подготвуваат да се согласат со барањето на Владимир Путин да го платат гасот во руски рубли. Големите дистрибутери на гас во Германија, Австрија, Унгарија и во Словачка планираат да отворат сметки во рубли кај „Гаспромбанк“ во Швајцарија, за да го задоволат барањето на Русија за плаќање на гасот во таа валута. Групата ги вклучува двата најголеми увозници на руски гас – германски „Унипер“ и австриски ОМВ, објави „Фајненшл тајмс“. Критичарите велат дека таквиот потег ќе ги поткопа европските санкции кон Русија, како и единството на Европската Унија и на крајот ќе одлее милијарди во руската економија.
Наспроти информацијата за прекин на испораката на руски гас за Бугарија, засега транзитот на овој енергент се одвива без прекин за Србија и за Унгарија. изјавија владини претставници во Белград и во Будимпешта.
– Редовно примаме гас во договорени количества преку гасоводот „Балкански тек“ – изјави во средата српската министерка за енергетика Зорана Михајловиќ.
Слична изјава даде и унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сизјарто.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...