Големите земјоделски сили ветуваат безбедност во врска со храната и покрај војната во Украина


Фото: Архива

Големите земјоделски сили, вклучително ЕУ, САД, Канада и Австралија, денеска ветија дека ќе обезбедат безбедност во однос на храната во светот и покрај шоковите предизвикани од руската инвазија врз Украина.

– Ние сме посветени да работиме заедно за да обезбедиме да има доволно храна за сите, вклучително и најсиромашните, најранливите и раселените-се вели во заедничката изјава сите 51 членка на та Светска трговска организација.

Тие, исто така, ветија дека ќе ги задржат земјоделските и прехранбените пазари „отворени, предвидливи и транспарентни“ и оти нема да воведуваат неоправдани рестриктивни трговски мерки за земјоделско-прехранбените или клучните земјоделски производи.

Земјите потписнички, исто така, нагласуваат дека итните мерки за справување со ситуацијата треба да предизвикаат што е можно помалку нарушувања, да бидат привремени, насочени и пропорционални.

Русија и Украина се двата водечки извозници на брашно, пченка, семе од репка и сончогледово масло. Покрај тоа, Русија е најголемиот светски снабдувач со ѓубрива и гас.

Руската офанзива врз Украина, која почна на 24 февруари, и економските санкции воведени против Москва, го прекинаа извозот на брашно и прехранбени производи од овие две земји, што доведе до скок на цените на храната и цените на горивата, особено во земјиАрхивате во развој.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...