Граната падна на руска територија

И покрај обидите да ја прикрие својата реакција со видна смиреност, Пентагон е крајно вознемирен од успешното тестирање на најновата руска ракета „Сармат“.

Овој заклучок го донесе воениот аналитичар Виктор Баранец. Тој зборуваше за скриената реакција на САД на лансирањето на најновата интерконтинентална ракета, а објасни и зошто Сармат предизвика вистинска паника во Пентагон.

Виктор Баранец го привлече вниманието на фактот дека САД реагираа на многу чуден начин на новите тестови на руската ракета „Сармат“. Вашингтон никогаш не го остави воено-индустрискиот напредок на Русија без остри коментари, но сега се обиде да игнорира таков настан.

Воениот експерт е сигурен дека ваквата прикриена реакција на САД на лансирањето на руската ракета „Сармат“ укажува дека Пентагон е во вистинска паника.

Американските воени експерти се добро информирани за можностите на новиот комплекс, па сфаќаат дека тој претставува голема опасност за Вашингтон во позадината на новата геополитичка реалност.

Според аналитичарите, ракетата „Сармат“ ги загрижува Американците бидејќи може да биде опремена со борбениот модул „Авангард“, кој е неранлив за противничките системи за противвоздушна одбрана, а има и неограничен дострел.

Тоа е уникатен развој, против кој САД едноставно немаат што да се спротивстават.

„За оваа ракета нема точка на земјината топка што не би можела да ја погоди, имајќи предвид дека во главата има уникатен лизгачки модул Авангард, за кој нема проблеми со растојанието. Нема концепт за дострел за оваа ракета“, објасни Баранец.

Специјалистот истакна дека Вашингтон почнал да сфаќа дека стратешкото оружје на Русија претставува сериозна закана за САД. Американците, пак, не се во можност да развијат системи и комплекси кои ќе им овозможат да се бранат од руските сармати.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...