Грчкиот министер за надворешни работи: Доколку ЕУ не реагира, ризикува Западен Балкан да стане сцена на голема криза

Доколку Европската Унија не реагира веднаш, ризикуваме Западен Балкан да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, јавуваат агенциите.

Дендијас ја даде изјавата пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, на кој, покрај ситуацијата во Украина, треба да се разговара и за потенцијалните последици од војната во Украина и на Западен Балкан.

„Повторно ќе зборуваме за Украина. Ќе ги информирам моите колеги за мојата неодамнешна посета на Одеса, како и за напорите на Грција да пренесе хуманитарна помош не само во Одеса туку и во Мариупол. Но, ќе зборуваме и за Западен Балкан и Либија. И ќе ги замолам колегите да побрзаат со ова зашто, доколку ЕУ и сега не реагира, ризикуваме ова да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина“, истакна тој.

На крајот, рече дека кризата се однесува на основните вредности: демократија, територијален интегритет, човекови права, владеење на правото и дека е неопходно да се заземе јасен став на сите фронтови.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...