PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Грчко МНР: Неприфатливи се изјавите на портпаролката на руското МНР

Mar 7, 2022

Неприфатливи ги карактеризираше портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану, изјавите на портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова, која говореше за „антируска информативна кампања во Грција“, став кој на социјалните мрежи го сподели руската амбасада во Грција.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција во одговор на новинарско прашање во врска со изјавата на портпаролката на руското МНР рече дека грчката надворешна политика се базира на целосното почитување на меѓународното право, а „главната грижа на Грција е прикажување на вистината, врз основа на потврдени и неспорни податоци“.

Додаде дека е за осуда секој обид, од каде и да доаѓа „за ширење лажни вести и дезинформации, чија цел е да се дезориентира јавното мислење“.

-Неодамнешните изјави на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, како и постовите на руската амбасада во Атина, за жал се неприфатливи и не се во согласност со дипломатската практика, како и со историските врски што ги обединуваат народите на Грција и Русија. Грција би сакала да се задржат историските односи, а однесувањето на Русија да се движи во оваа насока, вели Папајоану во писмената изјава.

Според она што од руската амбасада во Грција го објавија на социјалните мрежи, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова рекла дека „во Грција се шири досега невидена кампања за оцрнување на политиката на Русија“и додала дека функционери во Атина ја обвинуваат Русија и „лицемерно зборуваат за „неиспровоциран напад“ против Украина, првпат по Втората светска војна, „масовна инвазија“ итн“.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ