Грција ја зајакнува војската, Турција се заканува со војна во Медитеранот


Откако Грција неодамна соопшти дека планира да купи оружје, за да ги зајакне своите вооружени сили поради растот на тензиите со сојузникот во НАТО, Турција, околу енергетските ресурси на истокот на Медитеранот, премиерот Кирјакос Мицотакис неделава истакна дека тој со ова нема намера да влезе во трка за вооружување со Турција.
Имено, како што пренесува грчки „Катимерини“, Мицотакис, нагласувајќи ја потребата од модернизација на грчката армија, истакнал дека тоа нема врска со некакво воено натпреварување со Турција.
– Не сум расположен за трка во вооружувањето со Турција. Тоа не е моја намера, бидејќи, знаете, ова се одлуки за програми за оружје што имаат долг хоризонт. На мојот наследник ќе му предадам помоќни вооружени сили – изјави грчкиот премиер.
Ваквите ставови веднаш беа во фокусот на турските медиуми.
Инаку, Грција, заедно со Кипар, во моментов е во сериозен спор со Турција за правото на барање енергенти во источниот дел на Средоземно Море. Во таа насока двете земји изминатиов период испратија морнарички и воздухопловни сили во тој регион.
– Турското раководство секојдневно испраќа закани со војна и објавува провокативни соопштенија против Грција – напиша „Асошиејтед прес“ на оваа тема.

 

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...