Грција ги укинува речиси сите епидемиолошки мерки против коронавирус


Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси го посети украинскиот претседател Володомир Зеленски во Киев.

На видеото кое штотуку го сподели Зеленски се гледа како Пелоси пристигнува со делегација од американски претставници.

„Ве посетуваме за да ви се заблагодариме за вашата борба за слобода. Вашата борба е борба за сите. Затоа наша обврска е да бидеме тука за вас додека не заврши борбата“, рече Пелоси.

Некои цивили веќе се евакуирани од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, откако беше воведен прекин на огнот, изјави командантот на Азовскиот полк, еден од украинските војници кој беше заробен во Азовстал.

Капетанот Свјатослав Паламар, заменик командант на Азовскиот полк, изјави дека прекинот на огнот, кој требаше да започне во 6 часот по локално време, конечно започна во 11 часот по локално време.

„Засега, точно е, двете страни го почитуваат режимот за прекин на огнот“, рече тој и истакна дека конвојот за евакуација доцнел, пренесуваат медиумите.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...