PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Грција ги укинува речиси сите епидемиолошки мерки против коронавирус

May 1, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси го посети украинскиот претседател Володомир Зеленски во Киев.

dobivaj vesti na viber

На видеото кое штотуку го сподели Зеленски се гледа како Пелоси пристигнува со делегација од американски претставници.

„Ве посетуваме за да ви се заблагодариме за вашата борба за слобода. Вашата борба е борба за сите. Затоа наша обврска е да бидеме тука за вас додека не заврши борбата“, рече Пелоси.

Некои цивили веќе се евакуирани од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, откако беше воведен прекин на огнот, изјави командантот на Азовскиот полк, еден од украинските војници кој беше заробен во Азовстал.

Капетанот Свјатослав Паламар, заменик командант на Азовскиот полк, изјави дека прекинот на огнот, кој требаше да започне во 6 часот по локално време, конечно започна во 11 часот по локално време.

„Засега, точно е, двете страни го почитуваат режимот за прекин на огнот“, рече тој и истакна дека конвојот за евакуација доцнел, пренесуваат медиумите.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ