Грција и Турција влегоа во расправија околу островите во Егејското Море


Фото: Официјална страница на грчката крајбрежна стража

Грчката страна испрати две писма до генералниот секретар на ОН, во кои се отфрлаат сите турски аргументи во однос на статусот на грчките острови во Егејското Море, односно за поврзаноста на грчкиот суверенитет на островите со наводната обврска за нивна демилитаризација, истакнале грчки дипломатски извори за медиумите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Реакцијата од Грција доаѓа по изјавата на министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу, кој на пресконференцијата по средбата со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи, според турските медиуми, рекол дека со вооружувањето на островите во Егејското Море, Атина ги и прекршува меѓународни договори, а продолжувањето на ова прекршување го доведува во прашање суверенитетот на островите.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...