Грција нема веќе да испраќа оружје во Украина

Во Словенија, поради подобрата епидемиолошка состојба, од денеска носењето маски во повеќето затворени простори повеќе не е задолжително, но оваа мерка сѐ уште се препорачува кога не е можно да се одржи дистанца, соопшти словенечката влада.

Носењето маски е задолжително во здравствените установи, домовите за стари лица и другите социјални установи.

Маските во пандемијата беа една од клучните мерки за спречување на ширењето на вирусот, а доколку немаше таква обврска, епидемиолошката слика ќе беше многу полоша во изминатите епидемиски бранови, изјави за медиумите инфектологот Бојана Беович.

Укинувањето на задолжителното носење маски го изгласа владата поради континуираното подобрување на епидемиолошката состојба во последните недели.

Во последните 24 часа спотврдени се 1.535 новозаразени од коронавирус, односно 577 помалку од една недела претходно, а бројот на хоспитализирани продолжува да опаѓа.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...