Грција протера 12 руски дипломати

Грчките работници денеска почнаа целодневен штрајк ширум земјата, како што велат, поради продлабочувањето на кризата, растот на цените, намалените приходи, нарушувањето на траектниот сообраќај, државните училишта и болници.

Двата најголеми грчки синдикати, кои претставуваат околу 2,5 милиони работници од јавниот и приватниот сектор, повикаа на генерален штрајк кој се очекува да кулминира со протест во центарот на Атина.

Грција излезе од десетгодишната финансиска криза во 2018 година, за да може две години подоцна вирусот корона да престане да патува низ светот, што ја оштети и виталната туристичка индустрија во таа земја.

Зголемените цени на енергијата, влошени со санкциите против Русија поради инвазијата на Украина, сега дополнително ги загрозија работните стандарди.

Поради растот на цените на енергијата, становите и транспортот, годишната потрошувачка инфлација во Грција во февруари порасна на 7,2 отсто, што е највисоко ниво во последните 25 години.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...