Грција се подготвува за „сите сценарија“ слушајќи го Ердоган


Фото: Официјална страница на грчката крајбрежна стража

Атина е на штрек за најекстремното сценарио од Анкара, земајќи ја предвид реториката на Реџеп Таип Ердоган, како и притисокот под кој турскиот претседател се наоѓа на домашната политичка сцена, објави „Катимерини“. Загриженоста на грчките власти се должи на ситуацијата со бегалците и мигрантите на турскиот брег.

– Зголеменото присуство на мигрантите на турскиот брег во комбинација со реториката на турската влада, ги поттигкна дипломатските и воени кругови во Атина повторно да ги разгледаат претходните кризни сценарија – пишува грчкиот весник, додавајќи дека бегалците и мигрантите честопати биле користени од Турција како алатка за притисок врз Грција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја спомна мигрантската криза во Сирија, истакнувајќи дека Европа е во паника поради конфликтот во Украина, пренесе Тасс.

– Во време кога нашата земја веќе 11 години успешно се справува со илегалната миграција од Сирија, сведоци сме на паника во Европа поради руско-украинската криза. Се молиме за брз излез од овој критичен период – изјави Ердоган на конгресот на неговата АКП.

– Сè додека Ердоган е на чело на Република Турција, ние дефинитивно не можеме да им кажеме „да“ на земјите кои влегуваат во НАТО и го поддржуваат тероризмот – им беше кажано на новинарите присутни на конгресот на владејачката партија.

Турција ги оспори официјалните барања на Шведска и Финска да се приклучат кон НАТО, тврдејќи дека двете земји кријат луѓе поврзани со милитантните групи како што е Курдската работничка партија (ПКК) и други што ги смета за терористички, но и заради тоа што го прекинаа извозот на оружје за Анкара во 2019 година.

– Тие не се ниту чесни, ниту искрени. Не можеме да ја повториме грешката од минатото кога станува збор за земји кои прифаќаат и хранат такви терористи во НАТО, а знаеме дека ова е безбедносна организација – рече турскиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...