Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на 4-ти април ќе се постави камен-темелникот на овој проект. Тој рече дека автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов бидејќи, како што истакна, во моментов не е ниту автопат. „Ќе се гради комплетно нов автопат Тетово-Гостивар. Од двете страни ќе има три ленти. Камен-темелникот ќе биде поставен на 4 април. „Патот Тетово-Гостивар во моментов не е ниту автопат, бидејќи има две коловозни ленти“, рече Груби. Тој зборуваше за компанијата „Бехтел Енка“. „Тоа е голема компанија, нивните дела зборуваат сами за себе, градат во Србија, Косово, Црна Гора и многу други земји. Го планираа и патот Скопје-Блаце“, изјави Груби.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...