Груби: Без разлика дали е Артан или некој друг, коридорите 8 и 10-Д, ќе бидат завршени

Зборувајќи за големите проекти во вчерашното интервју во емисјата „Дебат плус“ за косовската телевизја ТВ Дукаѓини , Груби рече дека сега кога институциите ги водат кадри на ДУИ и Али Ахмети, овие проекти дошле до израз и се финансираат од државниот буџет.

„До 2001 година немавме кадри подготвени да се занимаваат со државна, административна или раководна работа, но кога дојде ДУИ, Албанците се интегрираа и сега многу клучни позиции ги водат Албанците. Кога сега раководат кадри на ДУИ и Али Ахмети, овие проекти излегоа на виделина и се финансираат од државниот буџет. Овие започнати проекти дефинитивно ќе бидат завршени. Оваа работа е завршена, без разлика дали е Артан или некој друг, Коридорот 8 и 10-Д ќе бидат завршени според планот“, потенцира Груби.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...