Груби го пречека Ерик Мејер, заменик Шефот на мисијата на САД: Пописот и изборите ќе бидат примерни

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денеска се сретна со в.д. Шефот на мисијата во Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје, г. Ерик Мејер.

Вашингтон е најголемиот поддржувач на Република Северна Македонија.

Груби и Мејер разговараа за спроведување на неопходните, но многу важни реформи со цел институциите да функционираат непристрасно и независно, за владеењето на правото, вклучително и борбата против корупцијата.

Првиот вицепремиер Груби и в.д Шефот на мисијата во Амбасадата на САД во Скопје, Ерик Мејер, исто така, разговараа за процесот на Попис на населението во 2021 година. Груби му пренесе на г. Мејер дека овој процес е важен за РСМ, но и дека е барање на сите меѓународни институции кои очекуваат од нас како земја кандидат за членство во Европската унија, да ги преземеме сите наредни чекори врз основа на процентот на населението и со ова да ги планираме и да ги спроведуваме развојните политики во нашата земја.

На оваа средба Груби и Мејер разговараа и за локалните избори кои ќе се одржат на 17 октомври ова година. Груби го извести Мејер дека веќе се направени сите подготовки за организирање на овие избори и дека тие ќе се одржат во демократски и европски дух.

Груби и Мејер разменија мислења и за надминување на отвореното прашање со соседна Бугарија. На Ерик Мејер, вршител на должноста шеф на мисијата во Амбасадата на САД, Груби му кажа дека Северна Македонија е подготвена да се врати на разговорите со целосна конструктивност откако бугарската страна ќе биде подготвена за тоа.

Првиот вицепремиер, г -дин Артан Груби, му се заблагодари на вршителот на должноста шеф на мисијата во Амбасадата на САД во Скопје, Ерик Мејер, за континуираната и искрена поддршка на Америка за нашата земја.

Соговорниците разговараа и за Коридорот 8, во таа прилика Груби ги информираше гостите за текот на постапките и изрази убедување дека договорот ќе биде потпишан во текот на годината со американската компанија Бехтел.

ТОП ВЕСТИ

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...