Груби го пречека Мишел на скопскиот аеродром

На Меѓународниот аеродром Скопје, првиот Заменик на Претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби го пречека претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел.

-Неговата посета на Скопје е од големо значење бидејќи ја потврдува поддршката и посветеноста на Унијата за отклучување на патот кон интеграцијата на нашата земја, обезбедување на исправноста и содржината на рационалноста на францускиот предлог за избор на крајот на натпреварот со Бугарија.Оваа поддршка треба да биде дополнителен мотив да се размислува и да се донесе вистинската одлука за европската иднина на земјата, напиша на својот Фејабук профил Груби.

 

May be an image of 3 people, people standing, airplane and outdoors

May be an image of 3 people, people standing and outdoors

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...