Груби: „Обидот на Алијанса, ВМРО ДПМНЕ и ‘Левица’ да се урне Владата е руско сценарио – партијата на Бачев е филијала на Путин“

„Првиот потпретседател на Владата на Македонија Артан Груби во изјава за емисијата ‘Мислење (‘Opinion’) емитувана на ТВ Клан, зборувајќи за кризата во Украина и војната што се одвива таму, кажа дека обидот на обединетата албанско-македонска опозиција да ја урне Владата, заедно со партијата ‘Левица’, беше сценарио подготвен од Русија.’ – извести информативниот портал на албански јазик „Индекс.мк“ во својата информација со наслов „Груби: ‘Обидот за уривање на мнозинството од страна на Алијансата на Албанците, ВМРО ДПМНЕ и ‘Левица’ – руско сценарио“.

„Индекс.мк“ пренесува: „Тоа беше сцена кога мнозинство од 61 пратеник се појави, за да ја урне власта, но денеска се зборува дека тоа било руско сценарио’ – рече Груби, меѓу другото.“

„Тој проговори и за партијата и филијалата на Путин во Скопје. ‘Путин има своја филијала, со која раководи претседателот Јанко Бачев’ – изјави Артан Груби во емисијата „Мислење“ на ТВ Клан.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...