Груби – Тицински: Поддршка од Полска за Европската Интеграција

Скопје, 10 март – Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денеска оствари средба со амбасадорот на Република Полска, г. Војчех Тицински.

На оваа средба двајцата соговорници разговараа за ситуацијата во земјата, во регионот и воената состојба во Украина, вклучително и за бегалската криза, притоа истакнаа дека нашата земја е подготвена да стане дел од земјите кои ќе прифатат украински државјани/бегалци поради војната, додека првиот вицепремиер Груби го истакна ставот на Република Северна Македонија кој е во согласност со позициите на нашите стратешки партнери во НАТО и ЕУ.

Амбасадорот Тицински и потврди на Груби дека Полска ги поддржува европските перспективи на Република Северна Македонија, при што разговараа и за спорот со Република Бугарија коко и за можноста за еден конечен договор со цел земјата да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија бидејќи земјата и регионот не треба да се оставаат под влијание на други влијанија бидејќи Република Северна Македонија е ориентирана токму кон големото европско семејство.

Груби и Тицински разговараа и за важноста и спроведувањето на Охридскиот Договор, слободите и човековите права и како ресор што ја покрива оваа област, првиот вицепремиер рече дека министерството за Политички систем и односи меѓу заедниците е отворено за соработка со сите заедници во земјата.

Двајцата соговорници Груби и Тицински за време на разговорот околу политичката состојба во земјата истакнаа дека фокусот треба да се стави на Собранието, повисок одраз на парламентарните партии во брзото спроведување на законите кои се во интерес на граѓаните.

ТОП ВЕСТИ

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...