Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри, денеска го пречека австрискиот претседател Александар Ван дер Белен. Груби во својата објава на Фејсбук пишува дека поддршката на Австрија за Северна Македонија никогаш не изостанала, давајќи им сила на сите крупни одлуки на земјата.  ” Заедно со премиерот и другите колеги денеска го пречекавме австрискиот претседател Александар Ван дер Белен, кој е во официјална посета на Скопје. Поддршката на Австрија во процесот на европска интеграција на земјата отсекогаш била силна. Нагласив дека Република Северна Македонија отсекогаш била наградувана за своите храбри одлуки во изминатите години, па затоа следниот чекор за уставни измени ќе ја запечати европската иднина на нашата земја и граѓани”, напиша Груби.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...