Груби: ВМРО и ЛЕВИЦА ги плашат македонските граѓани дека некој ќе ги асимилира

Првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, Артан Груби, денеска во изјава за медиумите рече дека политичката елита во државата мора да биде искрена со граѓаните и да ја зборува вистината.

Груби потсети на мислењето дека во текот на 2011 година земјата добила од Европската унија решение со цел да се постигне договор со Грција, кој е многу подобар од она што беше договорено 7 години подоцна, во 2018 година. СО првиот предлог земјата не беше требаше да претрпи уставни измени, но како резултат на немањето храброст на политичката елита во тоа време, беше прифатен многу полош предлог, државата беше принудена да направи уставни измени, што не натера да користиме ново уставно име, Република Северна Македонија.

„Се плашам дека овој предлог, кој не е најдобар но нема подобар да добиеме, ќе биде многу полош во иднина. Не треба да се плашат граѓаните, навредливо е да им се каже на Македонците дека ќе се асимилираат, 21 еден век не успеал никој да ги асимилира, исега еден политишар или двајца кои што се со анти европски дух, и некоја про руска агенда протестираат секојдневно, ги плашат луѓето дека ќе ги асимилираат„, изјави Груби.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...