Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале се реализирало. Работиме не само осигурување на 8 пратеници, ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени“, дециден Артан Груби од ДУИ во вечерашната Топ Тема на Телма.

Истакна дека пратениците на ВМРО – ДПМНЕ ако се за европска Македонија треба да ги поддржат уставните измени. За одрекувањата од страна на нивниот лидер Христијан Мицкоски, Груби вели тој не е пратеник, а сите знаеме каква беше лојалноста во минатиот парламентарен состав.

„Денеска Македонија е посилна и побезбедна држава и членска на НАТО, во време на војна во Украина, сите се посреќни и за да станиме членска на НАТО направивме конпримис. По Рамковниот добивме лојани граѓани, со Преспанскиот добивме веднаш НАТО, со Договорот за добрососедство ги отпочнавме преговорите со ЕУ еве тече скринингот“, рече Груби.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...