Груби заедно со Бесими, Османи, Бектеши, Шаќири и Рустеми денеска ги прими претставниците на компанијата Бехтел. Коридорот 8 станува реалност

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби, заедно со министерот за финансии, г. Фатмир Бесими, министерот за надворешни работи, г. Бујар Османи, министерот за економија, г. Крешик Бектеши, министерот за информатичко општество и администрација, г. Јетон Шаќири и директорот на ЈП за Државни Патишта, г. Ејуп Рустеми се сретна со највисоките претставници на американската компанија Бехтел Енка кои веќе се ангажирани од Владата за изградба на Коридорот 8 и 10Д.

Груби пред присутните кажа дека како еден голем проект коридорот 8 и 10Д директно го засега квалитетот на животот на граѓаните и има влијание врз економијата на земјата.

Според Првиот вицепремиер, Артан Груби Коридорот 8 претставува добра можност за Република Северна Македонија, и од политички аспект, бидејќи ќе овозможи земјата да добие нова геополитичка тежина како мост помеѓу балканските земји.

За време на средбата со високите претставници на Бехтел Енка, Груби кажа дека Коридорот 8 е еден од десетте трансевропски коридори што ќе ја олесни размената на стоки и луѓе меѓу земјите на Европската унија, балканските земји кои имаат пристап до Море на Црното и Каспиското Море и државите од Централна Азија.

Со изградбата на Коридорот 8, граѓаните на Република Северна Македонија од Ќафасан до Блаце со Република Косово или и со другите граници ќе можат да се движат низ еден модерен автопат, а во исто време се потврдува дека економската иднина што ја нуди Коридорот 8 како нов пејзаж што се појавува на Балканот , ќе докаже дека најновата историја на Југоисточна Европа ќе помине преку Скопје.

Линк до видеото од денешната средба:

https://www.youtube.com/watch?v=22wWo-LgJg0

ТОП ВЕСТИ

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...