„Гугл“ претстави нов изглед на „Г-мејл“


Како што вети „Гугл“, новиот изглед на „Г-мејл“ полека се шири кај сите корисници низ светот. Промените во дизајнот не се големи, туку повеќе се работи за освежување на корисничкиот простор. Опциите „Мит“, „Чет“ и „Спејсес“ сега се попристапни и се дел од целокупното ново искуство, вклучувајќи елементи од дизајнерскиот јазик на „Гугл материјал дизајн 3“.

„Гугл“ објавуви и дека подоцна оваа година, корисниците на „Г-мејл“ на таблет ќе имаат уште повеќе подобрувања – поддршка за емотикони и повеќе функции за пристапност. Оние кои го користат „Г-мејл“ за работа можеби веќе го добиле новиот изглед, а „Гугл“ ја остави опцијата за враќање на стариот дизајн за оние на кои не им се допаѓаат промените.

Новиот интерфејс ги поместува копчињата „Мејл“, „Мит“, „Чет“ и „Спејсес“ на листа на горната лева странична лента наместо да прикажува неколку разговори од секој дел од списокот.

Промените се дел од новиот пристап кон пакетот „Воркспејс“, којшто треба да донесе уникатен стил и нови функции со вештачка интелигенција и подобрено пребарување на „Г-мејл“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...