Гутереш ги повика Белград и Приштина да го продолжат дијалогот

Романија како членка на НАТО ја повлече својата флота борбени авиони „миг 21 лансер“ поради нивната висока стапка на несреќни случаи и ќе го забрза планираното купување користени авиони „Ф-16“ од Норвешка. Овој потег не е поврзан со руската инвазија на Украина, со која Романија дели 650 километри граница, тврдат тамошните власти.

Романија ќе продолжи да лета со својата мала флота авиони „Ф-16“ што ги купи од Португалија, соопшти Министерството за одбрана. Воздушниот простор на Романија го бранат сојузничките сили како дел од заштитата на источното крило на НАТО.

Романија купи „Ф-16“ од Португалија во 2016 година за да почне со пензионирање на „миговите“ од советската ера. Министерството најави дека ќе го забрза процесот за купување уште 32 авиона од тој американски модел од Норвешка.

Последната несреќа на романски „миг 21“ се случи на почетокот на март кога во несреќата загина пилот. Седум војници, кои беа испратени во потрага по урнатиот авион, загинаа во хеликоптерска несреќа.

Романија, членка на НАТО од 2004 година, планира в година да ги зголеми трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП од 2 отсто колку што се сега, рече претседателот Клаус Јоханис минатиот месец. Во земјата моментно има 3.000 војници на НАТО, а на нејзина територија ќе биде поставена и постојана борбена група на Сојузот.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...