Гутереш побара средби со Путин и со Зеленски


фото: Твитер

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш побара да се сретне со претседателите на Русија и на Украина во нивните главни градови, изјави портпаролот на ОН.

Гутереш тоа барање го упати во писма испратени до рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски, изјави портпаролот Стефан Дужарик.

ОН беа во голема мера маргинализирани во кризата откако започна руската инвазија на 24 февруари, делумно поради тоа што војната ги подели постојаните членки на Советот за безбедност на ОН: САД, Франција, Велика Британија, Кина и Русија.Кина одби да ја осуди инвазијата. Со писмата што ги испрати Гутереш се обиде да поттикне дијалог за ставање крај на војната.

– Во овој момент на голема опасност и последици, тој би сакал да се разговара за итни чекори за постигнување мир во Украина – рече Дужарик.

Гутереш имал кус контакт со Зеленски од почетокот на војната, разговарајќи со него само еднаш по телефон, на 26 март.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...