Халити – Спасовски: Ќе се интензивира соработката меѓу МИОА и МВР во насока на дигитализацијата

Тековните состојби меѓу двете министерства во однос на заедничките проекти, развојот на капацитетите и достигнувањето на европските стандарди поврзани со дигитализацијата, беа теми на денешната средба меѓу министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
Во фокусот на разговорите беше проектот поврзан со електронските лични карти, за што ќе се засилат активностите и уште повеќе ќе се интензивира соработката меѓу МИОА и МВР со цел реализирање на поставените цели и обврски.
Двајцата министри разговараа и за електронскиот регистар на население, оценувајќи ја досегашната соработка како успешна. Воедно се согласија дека е неопходно да се зголеми пристапот на што повеќе институции во овој регистар. Се разговараше и за е-услугите, за интегрирање на овие услуги меѓу двете министерства.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...