Хамилтон: Јас одлучувам кога ова ќе заврши


Британскиот боксер, Тајсон Фјури, неколку дена по мечот со Дилан Вајт, ја отфрлил можноста да се врти во рингот. Фјури, во неделата, со нокаут во шестата рунда го победи Вајт и ја одбрани титулата во ВБЦ верзијата.

По неговата победа медиумите започнаа да шпекулираат дека тој би можел да се бори против Олександер Усик или Ентони Џошува за обединување на сите титули во професионалниот бокс.

„Речиси 100.000 луѓе на Вембли, победа со нокаут. „Кралот на Циганите“ нема да биде заборавен, никаква материјална добивка или пари нема да влијаат на одлуката да се пензионира“, изјави Фјури.

Британецот истакнал дека е среќен и здрав и дека ужива во семејниот живот.

“Имам убава сопруга и шест деца. Имам не знам колку појаси и многу пари. Имав многу успеси и слава. Што повеќе би можел да имам?”, додаде 33-годишниот боксер. .

Фјури до последната победа во кариерата дојде на крајот од шестата рунда.

„Боксот е многу опасен спорт. Можете да бидете нокаутирани со еден удар, како што видовме во саботата. Еден удар може да биде доволен човек да не може да се опорави”, изјави Фјури.

Тој го потенцираше фактот дека е само вториот светски шампион во тешка категорија, кој непоразен заминал во пензија.

„Не се работи за пари. Многу луѓе се грижат само за парите. Имам доволно пари за се што ми треба. Со боксот десет години патувам низ светот. Кога ќе одвојам време да бидам татко, сопруг, брат и син? Треба да имам време за себе “, заклучи Фјури.

Британецот во кариерата забележа 32 победи и едно реми.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...