Хашкиот суд одговори на заканите на Русија

Mar 23, 2023
THE HAGUE, NETHERLANDS - JULY 23: View of the International Criminal Court as Dutch prosecuters consider a war crimes investigation of the Malaysia Airlines crash July 23, 2014 in The Hague, The Netherlands. Malaysia Airlines flight MH17 was travelling from Amsterdam to Kuala Lumpur when it crashed killing all 298 on board including 80 children. The aircraft was allegedly shot down by a missile and investigations continue over the perpetrators of the attack. (Photo by Michel Porro/Getty Images)

Меѓународниот кривичен суд со седиште во Хаг одговори на заканите на Русија изразувајќи жалење за обидите на земјата да ги опструира „меѓународните напори да обезбеди одговорност“ за кршење на меѓународното право.

„Претседателството на Собранието нагласува дека Судот, неговите избраници и неговиот персонал имаат силна поддршка од Собранието на државите членки на Римскиот статут“, се вели во соопштението.

„Ја потврдуваме неговата целосна доверба во Судот како независна и непристрасна судска институција и ја повторуваме нашата силна посветеност на одржување и одбрана на принципите и вредностите содржани во Римскиот статут и зачувување на неговиот интегритет, без никакви закани“, се додава во соопштението.

Да потсетиме, рускиот истражен комитет објави дека отвори кривична постапка против обвинителите и судиите на Меѓународниот кривичен суд (МКС), кои во петокот издадоа налог за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

Одборот, кој е одговорен за истрага на сериозни злосторства, рече дека нема основа за кривичната одговорност на рускиот претседател Путин и дека шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет од јурисдикцијата на странските земји.

Потегот на Русија е симболичен гест на пркос како одговор на налогот за апсење на Путин обвинувајќи го неги и комесарот за правата на децата за воено злосторство за депортирање на деца од Украина во Русија.

Кремљ одлуката на МКС ја нарече срамота, но правно неважечка, имајќи предвид дека Русија не е потписник на договорот со кој е основан МКС, пренесе „Индекс.хр“.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ