„Хеви-метал“ фудбалот на Ливерпул пак успешен, патуваат со 2:0 на „Керамика“


Ливерпул во второто полувреме успеа да го „скрши“ жилавиот отпор на Вилјареал, за да стигне до 2:0 победа во првиот меч од полуфиналето на Лигата на шампионите, за да патува на реваншот на „Керамика“ како голем фаворит за ново европско финале.

Во првото полувреме, тимот на Унаи Емери дојде со јасна тактика на дефанзивна игра на „Енфилд“ дозволувајќи домашниот тим да ја контролира играта, и во првото полувреме беа успешни  ги спречат сите напади, со две одлични обрани на Херардо Рулји и со стативата по одличниот обид на Тијаго Алкантара.

Меѓутоа, само што почна второто полувреме, во 52. минута, обидот за нафрлање на Џордан Хендерсон заврши во ногата на дефанзивецот Первис Еспупињан за да го излаже голманот и „црвените“ да дојдат до водство. Само две минути подоцна, Мохамед Салах одлично го пронајде Садио Мане за удвојување на водството.

Во второто полуфинале од ЛШ, кое се одигра вчера, Манчестер сити и Реал Мадрид во возбудливо гол-шоу одиграаа 4:3 за англискиот клуб.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...