Хилари Клинтон: Путин не сака критики од жени


Кристофер Милер, известувач за Политика за Украина и Источна Европа, на Твитер објави видео од проруските сепаратисти од самопрогласената Народна Република Доњецк како му се жалат на рускиот претседател Владимир Путин за условите со кои се борат во Украина, пренесе „Нова“.

Како што се наведува, видеото е снимено во областа Херсон, а 113-от полк на самопрогласената Народна Република Доњецк му се пожалил на Путин. Имаа замерки за студот и гладот. Тие инсистирале дека немаат лекови и соодветно оружје.

На видеото се гледа како војник чита текст додека други борци стојат околу него со оружје во рацете.

На видеото еден војник го чита текстот, а другите стојат околу него со оружје во рацете. Тие изјавија и дека немаат лекови и дека биле фрлени во битка без соодветно оружје. Тие бараат од нив да се вратат во Доњецк, пренесуваат медиумите.

Да потсетиме дека Русија постигнува тактички успех во Донбас и веќе контролира повеќе од 90% од регионот на Луганск. Оваа информација ја соопшти британското Министерство за одбрана во својот извештај.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...