ХОЛАНДСКИТЕ ФАРМЕРИ СЕ ГНЕВНИ НА ВЛАДАТА, БЛОКИРААТ АВТОПАТИ И ДИСТРИБУТИВНИ ЦЕНТРИ ПОРАДИ ПЛАНОТ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО

По холандските автопати горат бали сено. Рафтовите во супермаркетите се празни бидејќи фармерите ги блокираат дистрибутивните центри. Полицијата пука по трактори.

Холандските фармери деновиве искажуваат незадоволство и немаат намера да се повлечат. Тие се гневни на плановите на холандската влада да ги намали емисиите на азотен оксид и амонијак што, според нив, ќе го уништи нивниот начин на живот и ќе ги остави без егзистенција.

Ако се спроведат плановите на владата, земјоделскиот сектор во Холандија ќе доживее радикална трансформација и слични протести се очекуваат и во другите европски земји каде што се најавени слични реформи.

Холандската влада вели дека реформите се прават за да се заштити здравјето на луѓето и животната средина од загадување од азотен оксид и амонијак кои што се создаваат од сточната индустрија.

Во Холандија има регистрирано 1,57 милиони крави за млеко и нешто над милион телиња за месо. Холандските фарми имаа извоз од 94,5 милијарди евра во 2019 година.

Холандската влада планира да ги намали емисиите на азотен оксид и амонијак за 50 отсто до 2030 година и има обезбедено 24,3 милијарди евра за да ги финансира промените. Регионалните власти имаат рок од една година да направат планови за да се оствари намалувањето.

Фармерите протестираат со години против политиките на владата, но оваа промена беше причина за нови протести, со блокади со трактори на автопатите и на дистрибутивните центри. Фармерите исто така се судрија со полицијата пред домот на министерот задолжен за намалувањето на емисиите. Неделава, полицаец пукаше во трактор возен од 16-годишник.

Холандската влада назначи посредник во преговорите со фармерите, но тоа веднаш беше отфрлен од фармерите.

„Владата не остава простор за да водиме вистински разговори. Под овие услови, разговор со посредник нема смисла“, рекоа од ЛТО, најголемата лоби група на фармерите во земјата.

ЛТО, која претставува околу 30 илјади фарми, речиси половина од вкупниот број во Холандија, вели дека планот за намалување на емисиите е неостварлив.

 

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...