Холивуд го слави православниот Велигден: Кои актери во недела ќе се кршат со јајца?


Повеќето холивудски ѕвезди го слават Велигден според Грегоријанскиот календар, кој годинава беше на 17 април. Оние кои не го прават тоа се претежно атеисти, а само неколку од нив го слават православниот Велигден кој годинава се слави на 24 април.

Интересно е што некои од најголемите имиња во Холивуд се всушност на оваа листа. Иако можеби не се вистински верници, факт е дека се православни и го слават овој празник. Некои ја наследиле својата религиозна ориентација од своите семејства, додека други ја прифатиле од љубов.

Image Press Agency / ddp USA / Profimedia

Џенифер Анистон

Актерката Џенифер Анистон ја наследила православната вероисповест од нејзиниот татко Џон Анистон. Тој е роден како Јанис Анастасакис на Крит. Актерката давала хуманитарни донации за црквата под покровителство на Вселенската патријаршија, за што повеќепати пишуваа домашните медиуми. Самата Џенифер е родена во Шерман Оукс, но во текот на детството некое време поминала во Грција.

Кум на Џенифер бил најдобриот пријател на нејзиниот татко, американскиот актер и пејач со грчко потекло Тели Савалас. Петгодишната Џенифер со родителите во 1974 година се преселила во Грција, каде што поминале една година. Кога Џон доби улога во ТВ сапунската опера „Љубовта на животот“, Анистони се вратиле во САД и продолжија да живеат во Њујорк.

EPA-EFE/CHRISTIAN MONTERROSA

Наоми Кембел

Манекенката Наоми Кембел стана член на Руската православна црква додека беше во врска со рускиот тајкун Владислав Доронин. Наоми, која беше заштитно лице на компанијата за недвижнини на Владислав, почна да излегува со тајкунот – кој го нарекуваат и „рускиот Доналд Трамп“ – откако го запозна на Канскиот филмски фестивал. Тоа се случи во 2008 година, а потоа Владислав се разведе од тогашната сопруга Екатерина, со која беше во брак од 1988 година. Медиумите пишуваа дека Наоми е виновна за пропаѓањето на бракот, но наводно Владислав и Екатарина веќе биле разделени 10 години пред неговата врска со супермоделот.

Врската меѓу Наоми и Владислав траеше пет години и беше исполнета со екстравагантни подароци. Наоми наводно учела руски поради милијардерот, а често престојувала во Москва.

USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Том Хенкс

Кога по вторпат се ожени со својата колешка Рита Вилсон, актерот Том Хенкс преомина во православието. Таткото на Рита е од Бугарија, додека нејзината мајка Гркинка е од Албанија.

„Кога ќе одлучите да се омажите за некого и да имате деца, тогаш треба да одлучите какво духовно наследство ќе оставите на тие деца“, вели Хенкс, кој се оженил во 1988 година во истата црква каде што била крстена неговата сопруга. Подоцна, два од нивните синови поминаа низ церемонијата.

Рита Вилсон пред неколку години на социјалните мрежи им го честиташе православниот Велигден на сите нејзини придружници.

Asatur Yesayants / Sputnik / Profimedia

Ким Кардашијан

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан е родена во Лос Анџелес, но има ерменско потекло, четврта генерација емигранти од Ерменија, а нејзините предци живееле на територијата која денес е во Турција. Во текот на 2019 година, ријалити ѕвездата престојуваше со своите деца во Ерменија, а тоа патување го искористи за да ги крсти, но и да ја прифати православната вера.

Телевизиската ѕвезда на Инстаграм објави дека крштевањето е извршено во манастирот Ечмијаџин, кој ги следи верувањата на Ерменската апостолска црква. Оваа црква е ориентално-православна и претставува специфична миофизичка христологија.

„Ви благодариме Ерменија за прекрасното патување полно со спомени. „Благословена сум затоа што се крстив заедно со децата во манастирот Ечмиаџин, најголемата ерменска црква, која се нарекува и Ватикан на Ерменската апостолска црква“, напиша таа на Инстаграм.

Потоа се крстија четиримесечниот Псалм, едноиполгодишниот Чикаго и тригодишниот Сент. Норт е крстена кога имала две години, во Ерусалим.

Foto: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Кристијан Бејл

Актерот Кристијан Бејл тргна по стапките на Том Хенкс и ја смени верата поради љубовта кон српската манекенка Сиби Сандра Блажиќ. Тој ја прифати православната вера откако се ожени со Сиби, во 2000 година.

По неговото преминување во православието, странските медиуми на големо пишуваат како мајката и сестрата на Кристијан се противеле и биле против врската со Сиби, но актерот не се откажал од љубовта, па дури и цврсто одлучил неговите деца да знаат српски.

Фото: EPA-EFE/JASON SZENES/NEIL HALL/EPA/YOAN VALAT

ТОП ВЕСТИ

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...