Хорор во Германија: четири лица пронајдени мртви во куќа

Во новата размена на затвореници со Русија ослободени се 76 Украинци, објави Киев, не прецизирајќи го бројот на Русите што ѝ ги предал на Москва.

„Разменивме 60 војници, од кои 10 офицери. Шеснаесет цивили исто така се вратија дома“, се вели во телеграмата на украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.

Ова, рече таа, е петта размена на затвореници од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Во петокот, 15 април, беа разменети затвореници во јужниот регион Херсон.

Ден претходно 30 Украинци беа ослободени, а уште 26 претходно истиот месец.

На 1 април 86 украински војници беа разменети за руски затвореници.

Украинските безбедносни сили во понеделникот објавија видео од бизнисменот Виктор Медведчук, близок до Путин, барајќи тој да биде разменет за војници и цивили од опколениот Мариупол.

Истиот ден руската телевизија емитуваше апели од двајца заробени Британци, Шон Пинер и Ејден Аслин, кои тврдеа дека биле заробени за време на борбите во Украина и го повикаа британскиот премиер Џонсон да се согласи да ги замени со Медведчук.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...