Хрватска официјално влегува во еврозоната од јануари 2023 година

Конечната одлука за влез на Хрватска во еврозоната на 1 јануари 2023 година беше усвоена на состанокот на Екофин на советот на министри за финансии во Брисел. Во 13:00 часот започна кратка церемонија на потпишување на одлуката и обраќање до јавноста на неколку значајни функционери.

Заедно со хрватскиот министер за финансии во оставка Здравко Мариќ, на церемонијата присуствуваа и извршниот потпретседател на Европската комисија Валдис Домбровскис, европскиот комесар за економија Паоло Џентилони, претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард и чешкиот министер за финансии Збинек Станјура.

Во овие моменти се објавува и уредбата за курсот на куни во евро. Официјалниот девизен курс е 7,53450 куни за 1 евро, во децимали ист како што беше во „евро чекалната“, односно за време на учеството на Хрватска во европскиот механизам за девизен курс ЕРМ 2.

Министерот Здравко Мариќ денешниот ден го нарече историски ден.

„Голем ден за Хрватска, би се осмелил да кажам историски. Претстои многу неизвесност во месеците и годините што следат, курсот на доларот и еврото се приближија многу, пазарите испраќаат различни видови сигнали. Во морето од такви информации сигурно е дека влезот на Хрватска во еврозоната е позитивна вест“, изјави Мариќ за Н1.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...