Хрватска успеа да извлече реми против Франција!


Хрватска на „Пољуд“ во Сплит успеа да извлече 1:1 реми со Франција во второто коло во Лигата на нации, но и по девет меѓусебни мечеви останува без победа против „триколорите“.

Дидие Дешам можеше да си дозволи да ги остави на клупата Килијан Мбапе и Карим Бензема и покрај домашниот пораз од Данска во првото коло, и повторно да дојдат први во водство, кога Висам Бен Једер му асистираше на фудбалерот на Јувентус, Адриен Рабио во 52. минута. Хрватска успеа да дојде до израмнување во 83. минута кога беше досуден пенал, а Андреј Крамариќ успеа да го совлада Мајк Мањан.

Вториот меч од групата 1 во Лига А, помеѓу Австрија и Данска започна во 22.15 часот поради проблемите со електричната енергија во австриската престолнина Виена.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 1

Хрватска – Франција 1:1

ЛИГА Б, ГРУПА 2

Исланд – Албанија 1:1

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Белорусија – Азербејџан 0:0

Словачка – Казахстан 0:1

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Летонија – Лихтенштајн 1:0

Андора – Молдавија 0:0

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...