Хрватски воен пилот: Ова е срамно, како може дрон колку Миг-21 да лета преку три земји

Хрватскиот воен пилот Иван Селак даде коментар за инцидентот кој се случи во Загреб, каде што се урна беспилотно летало кое минало преку три држави.

„Неверојатно е сред војна во Европа да лета дрон со брзина на ловец авион и да долета до главниот град на една НАТО држава и таму да се урне без гориво. Тоа е летало кое минало низ НАТО земјите Романија, Унгарија и Хрватска“, вели Селак.

„Тоа за мене е срамно, тоа е срамота за НАТО, тоа е срамота за заштита на воздушниот простор на држава членка на таков сојуз. Дронот летал на 1.300 метри висина и има должина на авион Ф-16 или Миг-21, морал некој да го види. Се движел само со 700 км на час, не ми е јасно како никој не го забележал“, додава воениот пилот.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...