Хрватскиот министер за одбрана се сретна со својот украински колега во Одеса

Mar 30, 2023

Хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ во Одеса ја потврди поддршката на Хрватска за Украина на украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, пренесе агенцијата Хина.

„Со оваа посета сакам да потврдам дека Хрватска цврсто стои зад Украина, која беше успешна во својата борба, благодарение на одличното лидерство на претседателот Володимир Зеленски, министерот Резников и другите лидери“, рече Банозиќ, додавајќи дека Украина може да продолжи да броење на помошта на Хрватска.

Баножиќ вчера пристигна во еднодневна посета на Одеса, каде што со Резников разговараше за безбедносната состојба во Украина и помошта што ја дава Хрватска. Ова го потврдува соопштението на хрватското Министерство за одбрана, цитирано од Хина.

„Мораме да бидеме свесни дека војната на територијата на Украина не е далеку, а агресијата силно ги погодува сите страни на животот во Европа, особено во југоисточните европски соседи на Хрватска“, истакна Баножиќ.

Тој нагласи колку е важна поддршката за Украина и осудата на руската агресија, бидејќи поддршката покажува желба за мир и стабилност во цела Европа.

За време на посетата на Одеса, Баножиќ положи цвеќе и запали свеќи пред споменикот на хрватските војници загинати во Првата светска војна. Тој посети и нуркачко училиште, каде положи венец и запали свеќи пред споменикот на загинатите војници на украинската морнарица и го посети нивниот брод.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ