Хуманитарна помош за семејства во социјален ризик од Центар

Пакети со основни прехранбени и хигиенски производи денеска ќе им бидат доделени на семејства со висок социјален ризик од општина Центар.

Пакети ќе добијат 150 семејства со висок социјален ризик, две згрижувачки семејства, две мали групни домови за деца со попреченост и околу 150 пензионери.

На настанот најавено е присуство на министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, градоначалникот наа Општина Центар, Горан Герасимовски и претседателот на Здужението „Банка за храна”, Душко Христов.

Пакетите се доделуваат со поддршка од општествено одговорни компании во државата, секој месец.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...