PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

И Бугарија им забрани на руските бродови пристап до нејзините пристаништа

Apr 17, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Германскиот амбасадор во Тирана, Петер Зинграф вели дека Северна Македонија заслужува солидарност од страна на Албанија кога станува збор за почетокот на преговорите во Европската Унија.

Зинграф потсети дека Северна Македонија ја почекала Албанија во 2020 година, па сега Албанија не би требала да бара одвојување.

„Проблемот што настана помеѓу Северна Македонија и Бугарија беше изненадување за нас. Во 2020 година Северна Македонија мораше да ја чека Албанија за интегративниот процес, а сега имаме иста ситуација. Сите работат со одреден притисок за да се избегнат и отстранат овие пречки што стојат на патот. Француското претседателство е подготвено да ја свика првата меѓувладина конференција во кус рок. Мислам дека Северна Македонија заслужува да се чека и да се покаже солидарност со неа, изјави Зинграф пренесе „Албаниан дејли њус“.

Албанскиот премиер, Еди Рама пред три дена во Берлин најави дека ако во јуни не се отворат преговорите за Албанија од земјите од ЕУ, тој ќе бара одвојување од Северна Македонија, поради кочницата од страна на Бугарија.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ