И Петар Чех го напушти Челзи


Oткако англискиот прволигаш Челзи го напушти претседателот Петар Бак, а на крајот на преодниот рок ќе замине и директорката Марина Грановскаја, заминување објави и поранешниот голман, сега технички советник Петар Чех.

Поранешниот голман на чешката репрезентација и францускиот прволигаш Рен со Челзи освои 13 трофеи како играч, а на управата на клубот се приклучи во 2019 година.

„Беше привилегија во изминатите три години да се извршува функција во Челзи“, изјави Чех.

Откако клубот од рускиот милијардер Роман Абрамович го купи конзорциумот на чело со Тод Боели, Челзи започна постапка за промена на раководството. Боели привремено ќе ја извршува и улогата спортски директор.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...