И Столе Стоилов се прости од репрезентацијата: Благодарам Македонијо за се!

На Пари Сен-Жермен му беа поништени два гола, но сепак, стигна до 2:1 победа над Олимпик Марсеј во големиот француски „Ле класик“ на „Паркот на принцовите“, кој не разочара.

Резултатот беше отворен бргу, кога во 12. минута, Нејмар постигна прекрасен гол со лоб-удар за да ги донесе домаќините во водство, но во 31. минута од мечот хрватскиот репрезентативец Дује Чалета-Цар израмни по една мешаница пред голот на Џанлуиџи Донарума.

Лионел Меси постигна прекрасен гол во 41. минута, но тој беше поништен поради офсај позицијата во кој се наоѓаше неговиот асистент Килијан Мбапе. Сепак, „светците“ отидоа на одмор со предност кога Мбапе беше прецизен од белатаа точка во 45. минута.

Во 76. минута, Меси му асистираше на Мбапе, кој постигна гол, кој исто така беше поништен поради офсајд, а Марсеј во 85. минута израмни преку Вилијам Салиба, но и тој гол беше поништен од ВАР системот.

Со победата, ПСЖ се одвои на 15 поени пред ОМ на врвот на табелата во Лига 1, со само уште шест кола до крајот на сезоната, односно максимални 18 поени за освојување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...